I dag må jeg innrømme at dagens kapittel ble litt vanskelig. Paulus kommer med en sterk påstand i Heb.6
4 Når noen en gang har fått lyset, har smakt den himmelske gave og fått del i Den Hellige Ånd, 5 har smakt Guds gode ord og den kommende verdens krefter, 6 og de så faller fra, da er det umulig å fornye dem så de igjen vender om. De korsfester selv Guds Sønn på ny og gjør ham til spott.
Jeg har trodd på Gud hele livet. Det er så verdifullt for meg. Da jeg en gang trodde jeg hadde mistet det, sørget jeg dypt. Så glad jeg ble, da jeg skjønte at jeg hadde tatt feil, og nok en gang opplevde at Gud er trofast!
Men jeg vet jo at mange faller fra... og at mange også opplever å komme tilbake å bli frelst på ny. Så hva mener egentlig Paulus?
Betyr det at de først ikke helt hadde smakt..?
Jeg vet ikke. Men jeg må jo si at jeg tror de som virkelig har smakt og sett hvem Gud er, at de neppe vil slippe taket i det igjen?
Jeg vet ikke. Men jeg vet at det som er umulig for mennesker, er mulig for Gud (Matt 19;25-26)
Jeg vet at Han kan bytte ut steinhjerter med kjøtthjerte (Esek 36;26-27)
Jeg vet at Han har makt til å "pode inn igjen på vintreet" (Rom 11;23-24)
Åh Herre, jeg ber for Din menighet! Jeg ber for alle som en gang trodde på Deg, men som av mange ulike grunner falt fra. Jeg ber for den rest som er igjen, at vi må bli bedre både byggere og høstarbeidere. Åh måtte vi bli mer fylt av Deg så flere kan komme til tro - både de som aldri har møtt Deg, og de som en gang trodde på Deg.
Mens jeg ba for bl.a min familie, dukket denne lovsangen opp. "Tiden er inne for helande" Det blir en del av min bønn i dag, både for min familie og for menigheten.
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar