2.Krøn 15 og 16 forteller om kong Asa som lever i en svært urolig tid med krig og uro fra flere kanter. Da står det i kap 15
4 Men i sin trengsel vendte de om til Herren, Israels Gud. De søkte ham, og han lot seg finne.
De vender om til Gud, og Gud hjelper dem
Men så skjer det noe trist i kap 16. Det hadde vært fred lenge, men uroen ble igjen et problem. Denne gangen søker ikke kong Asa hjelp hos Gud, enda Gud hadde vist både nåde og hjelp sist det var vanskelig. Nå gikk Asa til en nabokonge og ba om støtte. Det virker jo ikke urimelig... faktisk ganske logisk. Men noe har likevel skjedd med Asas hjerte.
7 På den tiden kom seeren Hanani til Juda-kongen Asa og sa til ham: «Fordi du stolte på arameerkongen og ikke på Herren din Gud, har arameerkongens hær sluppet ut av hendene dine. 8 Kusjittene og libyerne hadde også en veldig hær med stridsvogner og ryttere. Men fordi du den gangen stolte på Herren, ga han dem over i dine hender. 9 For Herrens øyne farer over hele jorden, så han kan styrke dem som helhjertet holder seg til ham. Denne gangen har du vært uklok; fra nå av skal du stadig ha krig.»
10 Da ble Asa sint på seeren og satte ham i arrest; så arg var han på ham for dette. Også mot andre av folket gikk Asa hardt fram på den tiden.
Denne gangen vendte ikke Asa om til Gud - ikke en gang da han ble gjort oppmerksom på sin manglende tro.
I kap 15 fikk han mange med seg pga sin tro
9 Så samlet han hele Juda og Benjamin og de innflytterne fra Efraim, Manasse og Simon som bodde blant dem. For det var mange fra Israel som hadde gått over til Asa da de så at Herren hans Gud var med ham.
Mens i det neste kapitlet (16) støter han heller folk i fra seg... Hva skjedde med Asas hjerte?
Min første tanke gikk til Åp 2,4
2 Jeg vet om dine gjerninger, ditt strev og din utholdenhet. Jeg vet også at du ikke kan tåle de onde. Du har prøvet dem som kaller seg apostler, men ikke er det, og du har funnet at de er løgnere. 3 Du har holdt ut, du har tålt mye for mitt navns skyld og ikke gått trett.
4 Men dette har jeg imot deg: Du har forlatt din første kjærlighet. 5 Tenk på hvor du sto før du falt. Vend om og gjør de gjerninger du gjorde før!
De hadde så mye bra i den menigheten som fikk denne beskrivelsen. Men de manglet den første kjærligheten. Jeg tror den er viktig, som olje til bilen. Det holder hjulene igang :-) Kjører jeg uten olje på bilen, vil den snart være helt ødelagt.
Jesus sier også at det største budet er å elske Herren vår Gud, og vår neste som oss selv. Alt vi gjør for Gud er bra, men det Gud ønsker først og fremst, er å være sammen med oss. Vår kjærlighet. Han som selv elsker oss så høyt.
Det er godt å lese i 2.Krøn 15,4 at Gud lar seg finne når vi søker Ham.
4 Men i sin trengsel vendte de om til Herren, Israels Gud. De søkte ham, og han lot seg finne.
Jer 29;13-14 sier det samme;
Dere skal søke meg, og dere skal finne meg når dere søker meg av hele deres hjerte. Jeg vil la meg finne av dere, sier Herren.
Herre, jeg søker Deg i dag! Takk at jeg får være I DEG, og at Du er nær meg gjennom dagen og det jeg måtte møte. Kan du vise meg hva som må til får å ta være på den første kjærlighet?
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar