fredag 28. januar 2022

Gode forbilder

Denne morgenen gikk så fort... så det blir ikke mye jeg sier akkurat nå. Men teksten jeg leste i dag minnet meg om en preken jeg hørte for en stund siden.

20Enda en gang kom det til strid ved Gat. Der var en høyvoksen mann som hadde seks fingrer på hver hånd og seks tær på hver fot - i alt tjuefire fingrer og tær, han var også en etterkommer av Rafa. 21Han hånet Israel, men Jonatan, sønn av Davids bror Sjimea, hogg ham ned. 

Fra 2.Sam 21

Jonatan, sønn av Davids bror, og navnebror til Davids bestekompis :-) Jonatan har tydeligvis fulgt sin onkel i tykt og tynt. Han hadde sett og lært at det var mulig å overvinne kjemper. Når David kunne, så kunne han! Heldige er de som har gode forbilder!

Herre, i dag ber jeg for de som står fram som gode forbilder. Vi skulle så gjerne sett flere av dem... Jeg tenker på alle menigheter som i dag er i ferd med å gå tapt - og jeg tror kanskje mangel på gode forbilder er en av grunnene. Flere vi kan lære av, og plukke opp stafettpinnen etter. 
Jeg ber for alle som forkynner ditt Ord, og som inspirerer til igjen å bygge din menighet.

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar